Kwiaciarnia "Orchidea" TERAZ RÓWNIEŻ KWIACIARNIA INTERNETOWA - DOWÓZ GRATIS!!! Z kwiatów możemy zrobić wszystko...

Idź do spisu treści

Menu główne

Porady florysty


Rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe tworzą bardzo dobry mikroklimat obiektu, w którym się znajdują. Dzięki nim wnętrza stają się przytulne i ciepłe. Wprowadzają do pomieszczeń równowagę i harmonię. Potrafią kreować nastrój a także wpływać na nasz humor i samopoczucie. Poza tym oczyszczają powietrze oraz stanowią oazę spokoju w naszym pełnym pośpiechu, zabieganym życiu codziennym. Pozytywną energię, której są źródłem coraz częściej wykorzystuje się w obiektach powszechnego użytku, takich jak urzędy pocztowe, stacje kolejowe, sklepy czy porty lotnicze. Rośliny doniczkowe stały się nieodłącznym elemenem niemal każdego wnętrza.

Kupując roślinę doniczkową ważne jest, aby wiedzieć jak należy o nią dbać. Poniżej przedstawiamy wskazówki dotyczące pielęgnacji najczęściej kupowanych roślin. Informacje o wymaganiach innych gatunków można uzyskać w Kwiaciarni "Orchidea" - służymy zawsze fachową poradą. Życzymy, aby rośliny doniczkowe sprawiły Wam wiele przyjemności!


Paproć


Paproć najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej  15-18
°C. W chłodniejszych pomieszczeniach może dojść do uszkodzenia liści, natomiast w cieplejszych do przesuszenia rośliny. Paproć wymaga stanowiska dobrze oświetlonego, ale pełne słońce jest dla niej niekorzystne. Regularne zasilanie nawozem, raz na trzy tygodnie, wydłuża żywotność rośliny. Bryła korzeniowa powinna być wilgotna w całej swej objętości, nie można jednak dopuścić do tego, aby w donicy zalegała woda.


Fikus

Fikus pochodzący z obszarów tropikalnych wymaga umiarkowanej i w miarę stałej temperatury (15
°-20°C), także w zimie. Na wahania temperatury fikusy reagują żółknięciem i zrzucanie liści. Wymagają one stanowiska dobrze oświetlonego, choć nie lubią pełnego słońca. Pomimo że dość dobrze znoszą suszę, to jednak zaleca się utrzymywanie bryły korzeniowej w stani lekko wilgotnym. Należy zwrócić uwagę na warunki cieplne: im wyższa temperatura, tym więcej pochłania wody.


Dracena

Dracena czuje się najlepiej w ciepłych wnętrzach o temperaturze ok. 22
°, jednakże nie powinna ona spaść poniżej 12°C. Większość dracen ma skromne wymagania świetlne: wolą raczej półcień niż stanowiska dobrze oświetlone. Wyjątkiem jest dracena o pstrokatych liściach, dla której światło jest bardzo ważne. Bryła korzeniowa dracenypowinna być umiakowanie wilgotna . Wystarczy podlać ją letnią wodą dwa rzay w tygodniu. Zimą podlewanie można ograniczyć.


Juka

Optymalne dla juki jest dość jasne stanowisko. Nie może być to jednak stanowisko w pełni nasłonecznione. Roślina z łatwością znosi temperaturę do 6°C. Należy ją regularnie podlewać, pozwalając bryle korzeniowej od czasu do czasu przeschnąć. Nadmiar wody powoduje powolne gnicie korzeni. Nie zaszkodzi też zasilić jukę nawozem. Zimą podlewanie i nawożenie należy ograniczyć. W okresach, kiedy nie ma nocnych przymrozków, jukę można wystawić na balkon lub taras.

Szeflera

szeflera najlepiej czuje się w temperaturze 16
°-18°C. Zimą najlepiej czuje sie w temperaturze 12°C. Wymaga jasnego stanowiska, ale z dala od ostrych promieni słonecznych. W miejscach niedostatecznie oświetlonych następuje zahamowanie wzrostu. Szeflerę należy podlewać wodą o temperaturze pokojowej. Nadmierna wilgoć podłoża sprawia, że korzenie zaczynają gnić. W okresach wzrostu, czyli od wiosny do jesieni, wymaga raz na miesiąc zasilenia nawozem.

Kalatea

Kalatea lubi ciepło. Temperatura powinna być ok. 20°C a minimalna ok. 12°C. Kalatea nie toleruje silnych wahań temperatury i najlepiej czuję się w jasnych miejscach, z dala od ostrych promieni słonecznych. Roślina wymaga wysokiej wilgotności powietrza i regularnego zraszania. Jest wrażliwa na wapń, do podlewania należy więc używać lekko mineralizowanej wody lub deszczówki o temperaturze pokojowej. Dobrze znosi niedostatek wody, choć należy ją chronić przed wysuszeniem.



Peperomia


Peperomia lubi temperaturę pokojową. Nie powinna ona spaść poniżej 15
°C. Zbyt silne nasłonecznienie powoduje przebarwienie i więdnięcie liści. Najlepsze jest łagodne naświetlenie. Peperomię należy podlewać wodą o temperaturze pokojowej, najlepiej lekko mineralizowaną lub deszczówką. Najlepiej wlać wodę na podstawkę, nie mocząc liści. Od czasu do czasu można zanurzyć w wodzie całą bryłę korzeniową pozwalając jej następnie dobrze ocieknąć. Nadmiar wilgoci powoduje gnicie korzeni.


Kordylina


Optymalne dla kordyliny jest miejsce dobrze oświetlone, w którym panuje temperatura powyżej 18
°C. Roślinę należy podlewać trzy razy w tygodniu letnią wodą, najlepiej lekkko mineralizowaną lub deszczówką. Bardzo ważne jest odprowadzenie nadmiaru wody. Wysokie stężenie soli w gruncie oraz suche powietrze powodują brązowienie końcówek. Dolne suche liście można regularnie obcinać.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego