Kwiaciarnia "Orchidea" TERAZ RÓWNIEŻ KWIACIARNIA INTERNETOWA - DOWÓZ GRATIS!!! Z kwiatów możemy zrobić wszystko...

Idź do spisu treści

Menu główne

Porady florysty


Kwitnące rośliny doniczkowe


Kwitnące rośliny doniczkowe wnoszą do wnętrz spokój i korzystny mikroklimat. Ich dekoracyjność wyraża się nie tylko pięknem kwiatów, ale także poprzez roztaczany przez nie zapach. Kwitnienie podkreśla ich atrakcyjność. Na rynku dostępny jest szeroki wybór gatunków, które okrywają się kwiatami o różnych porach roku. Niektóre z nich nadają się na rośliny pokojowe jak i ogrodowe, inne zaś rosną tylko w pomieszczeniach lub wyłącznie na zewnątrz. Duża różnorodność zaspokoi z pewnością każdy gust. Warto sprawdzić, jaki wpływ na Wasze otoczenie będą miały takie rośliny.

Kupując roślinę ważne jest, aby wiedzieć jak należy o nią dbać. Przedstawiamy poniżej wskazówki dotyczące najczęściej kupowanych roślin kwitnących. Informacje o wymaganiach innych gatunków można uzyskać w Kwiaciarni "Orchidea" - zawsze służymy fachową poradą. Życzymy, aby kwitnące rośliny dostarczyły Wam wiele przyjemności.


Azalia


Azalie najlepiej czują się w miejscu o stałej temperaturze w przedziale 15
°-20°C. Wymagają stanowiska dobrze oświetlonego, choć nie lubią stać w pełnym słońcu. Niedobór światła można zauważyć po kolorze liści. Należy je podlewać wyłącznie destylowaną albo deszczówką. Dobrze jest też zanurzyć raz w tygodniu całą donicę w pojemniku z letnią wodą. Ten sposób warto zastosować, aby przywrócić żywotność roślinom, które uległy przesuszeniu i przywiędły.


Poinsecja


Poinsecja, popularnie zwana gwiazdą betlejemską, dostępna jest w wielu odmianach o różnych wymaganiach. Rośliny pochodzące z obszarów tropikalnych wymagają minimum 12
°-14°C, zaś rośliny z innych terenów dobrze czują się w temperaturze 8°-10°C, tolerując spadek nawet do 5°C. Poinsecja lubi stanowiska nasłonecznione. Gubi liście przy przestawianiu w inne miejsce. Należy podlewać ją oszczędnie, gdyż nadmiar wody powoduje opadanie liści. Jest wrażliwa na przeciągi - nie zapominaj więc zamykać drzwi!


Begonia


Begonia najlepiej czuje się w miejscu o temperaturze 18
°C. Poniżej 15°C jest jej zdecydowanie za zimno. Choć wymaga wiele światła, to stanowisko w pełnym słońcu nie jest dla niej korzystne. W miejscu niedostatecznie oświetlonym kwitnie nieregularnie albo wogóle. Lubi wilgotne podłoże,dlatego trzeba ją podlewać dwa razy w tygodniu. Raz w tygodniu można zasilać nawozem. Dobrze jest też regularnie usuwać przekwitłe kwiaty.


Cyklamen


Najkorzystniejsza temperatura otoczenia dla cyklamenów wynosi 16
°-20°C. W jasnym miejscu lub w półcieniu, z dala od ostrego słońca, będzie miał optymalne warunki rozwoju. Należy podlewać go codziennie, wodą destylowaną lub deszczówką. Podłoże powinno być wilgotne, nie za suche i nie za mokre. Raz w miesiącu cyklamena warto zasilić nawozem, zimą wystarczy raz na dwa miesiące.


Storczyki


Storczyki są wrażliwe na zimno, nie powinny stać w temperaturze poniżej 18
°-20°C. Choć lubią stanowisko jasne, to pełne słońce jest dla nich zbyt ostre. Najlepiej umieścić je po stronie wschodniej lub zachodniej. Wymagają regularnego podlewania, lekko mineralizowaną wodą lub deszczówką o temperaturze pokojowej. Nadmiar wody należy usuwać, gdyż korzenie zaczną gnić. Lubią świeże  powietrze, choć są wrażliwe na przeciągi - nie zapominaj więc zamykać drzwi!


Kalanchoe


Choć kalanchoe najlepiej rośnie w jasnym miejscu, to jednakże należy chronić je przed ostrym słońcem. Temperatura otoczenia powinna wynosić co najmniej 15
°C lub nieco więcej. Podłoże nie może być zbyt wilgotne; nadmiar wody powoduje obumieranie korzeni. Zimą podlewanie należy ograniczyć. Kalanchoe kwitnie od 6 do 8 tygodni. Przestawione w sierpniu w spokojne miejsce ponownie okryje się kwiatami na jesieni. Kalanchoe należy chronić przed przeciągami.


Prymula


Dla prymuli najlepsza jest temperatura 20
°C. Potrzebuje ona dużo światła. Po kwitnieniu prymule można przesadzać do gruntu; będą ponownie kwitnąć w kolejnym sezonie. Roślinę należy podlewać dopiero wtedy, gdy podłoże wyschnie. Wodę wlewa się na podstawkę lub do osłonki, w której stoi doniczka, usuwając przy tym w ciągu pół godziny jej nadmiar. Zaleca się obrywać suche kwiaty, które gniją i zabierają energiędo tworzenia nowych pąków.


Campanula


Ta dwuletnia roślina najlepeij czuje się w temperaturze 20
°C lub niższej. Wymaga stanowiska naświetlonego, choć nie w pełnym słońcu. Campanula ma dużą powierzchnię parowania, dlatego też ważna jest regularna kontrola stanu podłoża - powinno być ono zawsze wilgotne. Wyniesiona na zimę do chłodnego pomieszczenia i oszczędnie podlewana, zakwitnie ponownie w następnym roku. Warto regularnie usuwać przekwitłe kwiaty, gdyż wówczas roślina kwitnie dłużej.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego